24. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı

Haberler

06 Ekim 2016

RUS TURİSTLER YENİDEN TÜRKİYE’YE AKIN EDİYORLAR

turkey-1.jpg

Rus turistlerin en sevdikleri tatil destinasyonu olarak Türkiye’nin popülaritesi en son yaşanan tatil yasağı krizini atlatmayı başardI. Raporlanan en son rakamlara göre Rus turistler yasağın ortadan kalkmasının ardından yeniden Türkiye sahillerine akın ettiler. Rus hükümetinin Türkiye’ye olan charter uçuşlarına dair yasağı ortadan kaldırmasından sonraki 12 gün içerisinde, 30.000 Rus turist, ya da diğer bir deyişle günde 10 uçak dolusu turist, tatil için Türkiye’nin yolunu tuttu.

Ancak bu bile talebi karşılamaya yetmedi ve Rusya Tur operatörleri Birliğinin bildirdiğine göre, ilk Rusya-Türkiye uçuşları neredeyse %100 doluluk oranına ulaştı. Bu  ise sonbaharın geri kalanı için iyi bir işaret olarak algılanmakta çünkü charter uçuşlarının yeniden başlaması ile yaklaşık 350,000 turistin Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Rusların geri dönüşü zor geçen 2016 yılında toplam turist sayısı yaklaşık %30 azaldı. Ardından  normale dönmesi beklenen Türkiye turizm sektörü için çok umut verici bir haber oldu. Ancak yine de, Türkiye’ye tatile gelenlerin sayısı azımsanmamalı. En son rakamlar 2016 yılında 14 milyon turistin Türkiye’ye geldiğini göstermekte ve bu da düşüşten sonra bile oldukça büyük bir rakam. Ve Türkiye’nin bütün dünya tarafından duyulan turizm açığına rağmen, yine de en fazla turist Batı Avrupa’dan geldi- Almanya’dan 600,000, İngiltere’den 270,000 ve Hollanda’dan 200,000.
Türkiye turizm sektörünü desteklemek ve rakamları yüksek tutabilmek için büyük çaba harcadı. Turistleri çekmek için geliştirilen pek çok plan aslında işe yaradı. Bunların arasında Türkiye’ye paket programlar ile turist getiren tur operatörleri için yapılan charter uçuşu başına $6,000’lık parasal destek girişimi de var. Bu yaz başarılı şekilde uygulanmasının ardından bu planın yıl sonuna kadar uzatılacağı belirtilmekte.

2016 yılında Türkiye için bir diğer umut verici alan da Orta Doğu ve Avrupalı turistlere yönelik olan İslam-ılımlı turizm oldu. Yakın zamandaki Ramazan Bayramı boyunca Türkiye’nin bazı bölgelerindeki otel doluluk oranları %100’lere ulaştı ve Türkiye’ye turist çekme anlamında turizm pazarında önemli ve yeni bir segmentin ortaya çıkışının ilk sinyallerini verdi.
Geriimg

Archive

1.201

Katılımcı

94

Ülke

57.470

Ziyaretçi

105

Ülke

811

Davetli Tur Operatörü

5.500+

Gerçekleşen Toplam Randevu Sayısı