24. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı

Haberler

19 Kasım 2015

Rusya Kaybını İran Pazarı Telafi Edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Temmuz'da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmeler meyvelerini vermeye devam ediyor. İki liderin turizm alanında verdiği işbirliği mesajının ardından İran Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı'na bağlı İran Turizm Teşkilatı (Turizm Bakanlığı'nm karşılığı), 28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Emitt'e resmi olarak katılacağını bildirdi.

Fuara uzun yıllar sonra bakanlık nezdinde katılım olduğunu belirten ITE Turkey Turizm, Seyahat, Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, "Bu İran ile olan turizm hacminin gelişeceğinin de bir resmi. 2016'da Rusya'daki kaybı İran pazarı telafi edecek" dedi. Rusya'dan gelen turist sayısı, bu yılın 9 aylık döneminde yüzde 20 azalmıştı.

ÜÇ KATI HARCAMA

Ambargonun kalkmasıyla birlikte İranlılar'ın yurtdışı çıkışlarını artırdığını belirten Aydın, "Ben Türkiye ziyaretlerinin yüzde 100 artacağına inanıyorum" diye konuştu. Bir turistin ortalama 700 dolar harcadığını hatırlatan Aydın, İranlı bir turistin bunun 3 katı harcama yaptığını kaydetti. İran yabancı turist sayısı sıralamasında dünyada 46'ncı sırada bulunuyor.

Kaynak: Sabah
 
Geriimg

Archive

1.201

Katılımcı

94

Ülke

57.470

Ziyaretçi

105

Ülke

811

Davetli Tur Operatörü

5.500+

Gerçekleşen Toplam Randevu Sayısı