2018’in ilk yarısında Türkiye’ye gelen turist sayısı %21 arttı


2016’daki düşüşten sonra 2017 yılında toparlanan Türk seyahat sektörü, olumlu gidişatına devam ediyor.Türkiye, 2018’in ilk altı ayında 16 milyon turiste ev sahipliği yaptı ve böylelikle 2017 yılının aynı zamanındaki sayıdan %30,4’lük bir artış göstermiş oldu. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da dahil edildiğinde bu sayı 18,9 milyonu buluyor.

Türk İstatistik Kurumu’na göre turizm geliri de %31 oranında artış göstererek 11,5 milyar dolara ulaştı.

Türkiye, uluslararası turistler için yeniden ideal bir lokasyon olmuş durumda; gelen turistlerin her zamankinden daha fazla harcama yapıyor olması da cabası.

Turistler en çok nereden geliyor?

2018’in ilk altı ayında Türkiye’nin en büyük kaynak pazarları ise %40,6 oranında bir artışla ve 2,3 milyon turistle Rusya, %25 oranında bir artışla ve 1,5 milyon turistle Almanya, 1,1 milyon turistle İran, %13,4’lük bir artışla ve 1 milyon turistle Gürcistan ve 987.900 turistle Bulgaristan oldu.

Yılın ilk yarısında ülkenin en çok rağbet gören şehirleri ise İstanbul, Antalya, Edirne, Artvin ve Muğla oldu.

Büyüme devam edecek

Bu harika sonuçlara rağmen büyümenin daha da artması için harekete geçiliyor.

Hükümetin açıklamasına göre Belçika, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Kuzey Kore, Hindistan, Hollanda, Birleşik Krallık, İsveç, Japonya, Malezya ve Norveç’ten gelen uçuşlara verilecek sübvansiyonlar artırılacak.

Aynı zamanda yolcu gemilerine de sübvansiyonlar verilecek. Yıl boyunca turizmi artırmak adına, en az 100 kişi taşıyan gemiler için geçerli olmak üzere; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Kasım ve Aralık aylarında gelecek yolcu gemileri kişi başı 45 dolar, Mayıs ve Haziran aylarında gelecek yolcu gemileri kişi başı 35 dolar ve de Temmuz, Ağustos, Eylül ve Kasım aylarında gelecek yolcu gemileri ise kişi başı 25 dolardan faydalanabilecek.


Bu olumlu gidişattan siz de faydalanın

Pazarın gösterdiği olumlu işaretler göz önüne alındığında işletmenizi veya destinasyonunuzu Türk seyahat pazarına tanıtmanın tam zamanı olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’nin lider seyahat ve turizm fuarı EMITT, bu büyüyen pazara erişmeye yönelik eşsiz fırsatlar sunuyor.

Buradan kayıt olarak etkinliğin sizin destinasyon veya seyahat şirketinize ne tür faydalar sağlayabileceğini öğrenebilirsiniz.
Geri