5 küresel seyahat trendi 2019


Önümüzdeki yıl içerisinde seyahat trendlerinin neler olacağını merak ediyor musunuz? Grup gezileri mi, egzotik balayı paketleri mi yoksa kısa süreli şehir turları mı popüler olacak?

2019’da turizm dünyasında bizi neler beklediğini öğrenmek adına bir inceleme yaptık.
 

Insta-turizm

Schofields’ın yeni düzenlediği bir ankete göre Y kuşağının %40’ından fazlası tatillerini planlarken “Instagram potansiyeline” öncelik veriyor. Destinasyonların fotoğraf çekmeye değer yerlere sahip olması onlar için oldukça önemli.

Giderek daha fazla insan destinasyonlarını seçerken Instagram’ı ölçüt olarak belirliyor; bazıları ise sadece fotoğraf çekerek bunları takipçileriyle paylaşabilecekleri fotojenik noktalara ulaşmak adına bir seyahat planı hazırlıyorlar.

Bu Instagram dostu fotoğrafları çekmeleri adına tatilcileri yerel fotoğrafçılarla eşleştiren Flytographer ve Shoot My Travel gibi hizmetler ve de Maldivler’deki otellerde bulunan dünyanın ilk kişisel insta-kahyaları göz önünde bulundurulduğunda bu trendin popülaritesinin artacağını söylemek mümkün.


Sezon dışı seyahat

Kalabalıktan uzaklaşmak ve tasarruf etmek isteyen çoğu tatil tüketicisi hem rezervasyonlarında hem de tatillerinde daha cesur hareket ediyor. Son dakika teklifler ve normal tatil sezonlarının dışında seyahat etme fırsatları giderek daha fazla rağbet görüyor.

Kışın Toskana, sonbaharda İstanbul, yazın Laponya; hepsi de destinasyonların başka yönlerini kalabalık olmadan görmek adına harika fırsatlar. Hem uçuş ve konaklamada birçok teklif var, hem de turların daha sessiz ve sakin olmasından dolayı daha kişisel bir hizmet sunulması söz konusu.

Gurme tatiller

Gıda ve içecek, tatil yerlerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynadığından bu popüler trendin 2019’da da devam etmesi bekleniyor.

Turistler yerel lezzetleri tatmaktan sokak yemekleri satan dükkanları ziyaret etmeye veya Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yemeye kadar birçok yemek deneyimi yaşamak istiyor.

Artık bir yemek kitabı almak yetmiyor; tatilciler yerel lezzetleri yerel malzemelerle yapmayı ve bunu doğrudan yerel şeflerden öğrenmeyi tercih ediyorlar. 2019’da Sri Lanka’nın gıda turizminde rağbet görmesi bekleniyor – Intrepid Travel’a göre geçtiğimiz yılda Sri Lanka’ya yemeğe yönelik olarak yapılan rezervasyonlarda %40’lık bir artış yaşandı. 

Deneyimsel seyahat trendi

2018’de önemli bir trend olan deneyimsel seyahat trendi 2019’da da rağbet görmeye devam edecek gibi görünüyor. Artık birçok turist için kumsalda güneşlenmekten ziyade çeşitli aktivitelerde bulunmak çok daha ilgi çekici geliyor. Rehberli turlardan doğa sporlarına, safarilerden konserlere kadar yerel kuruluşların bu alanda sunabileceği birçok fırsat ve hizmet var.

Dünyayı keşfetmek isteyen Y kuşağı tatilcilerin sayısı arttıkça tur operatörleri giderek daha fazla deneyimsel seyahat turları talebi alacak.

Sorumlu seyahat

BK seyahat derneği ABTA, sorumlu seyahatin 2019’un ana trendi olacağını öngörüyor. İnsanlar Venedik, Amsterdam ve Barselona gibi şehirlerde fazla turizmin etkileri ve de kirlilik nedeniyle kapatılan ünlü ada ve sahiller konusunda giderek daha fazla bilinçleniyor.

Bu da doğa dostu bir konaklama seçeneği istediklerinden dolayı daha az ünlü destinasyonları tercih eden veya topluma fayda sağlayan aktiviteler yapan tatilcilerin sayısında artışa neden oluyor.
 
Turizm sektöründeki profesyonellerle tanışmak ya da yeni ve heyecan verici destinasyonlar keşfetmek istiyorsanız İstanbul’daki EMITT 2019’un bir parçası olun.

Fuarda katılımcı olmak için bize ulaşın veya ücretsiz davetiyenizi almak için kaydolun.
 
Geri