Avrupalı Turistler Yeniden Türkiye’yi Tercih Ediyor


Türkiye’nin plajları bu yaz da Avrupalı turistlerle dolup taştı.

Ülke turizmi için sıkıntılı geçen 2016 yılının ardından son iki yıldır pozitif rakamlar görülmesiyle birlikte sektör normal seyrine dönmeye başladı.

Yılın ilk sekiz ayı içerisinde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı 21.9 milyona ulaştı; bu rakam 2016 yılının ilk sekiz ayındaki rakamdan %25.4’lük bir artış gösteriyor.

Yabancı turistlerin çoğunluğu Rusya’dan gelirken ikinci sırada Almanya ve Gürcistan, üçüncü sırada ise Birleşik Krallık ve Bulgaristan vardı.

Birleşik Krallık’ın lider tur operatörü Thomas Cook, 2017 yazında Türkiye’de tatile yönelik talepte güçlü bir büyüme olduğunu belirtti. Rezervasyonlar %11 oranında arttı; bu da Türkiye’yi İspanya ve Yunanistan’ın ardından İngiliz turistlerin en çok tercih ettiği üçüncü ülke konumuna getiriyor.

Almanlar da 2017’de tatil için Türkiye’yi tercih ediyor gibi gözüküyor. İki ülke arasındaki ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda bu durum oldukça etkileyici.

Alman Seyahat Acentaları Birliği’nden (DRV) Thorsten Schäfer’a göre “son dakikada karar verenler” genellikle yaz tatillerini Türkiye’de geçirmeyi tercih ediyor. Çok sayıda Almanın mutlulukla Türkiye’yi tercih etmesinin sebeplerinden biri ise “uygun fiyatlı ilgi çekici tatil paketleri sunması” olarak görülüyor.
 
En çok tercih edilen destinasyonlar ise %36 ile Antalya, %28 ile İstanbul ve de her biri %8 ile Artvin, Muğla ve Edirne oldu.

Rakamlar rekor seviyede olmasa da pazarın gelecekte büyüyeceği kesin.
Geri