Azerbaycan Mercek Altında


Azerbaycan, kendi deyimiyle “Ateşler Ülkesi”, son yıllarda giderek daha fazla tercih edilen bir turizm destinasyonu haline geldi.


Doğu ve batı etkilerini tek bir potada eriten bu ülkede şehir ve kültür turizmi, etkinlik turizmi ve tedavi ve sağlık turizmi gibi birçok fırsat bulunuyor.
 
Azerbaycan’ın 2018 yılı içerisinde 2.15 milyon turisti ağırlayarak turizm gelirini 3.3 milyar dolara çıkartması bekleniyor.
 
2017 yılında ülkeyi çok sayıda Türk turist ziyaret etti.. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin raporuna göre 2017 yılında Azerbaycan’ı ziyaret eden Türk turist sayısı 660.000’i buldu. Aynı şekilde Türkiye de Azeri turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan oldu. 2017 yılında Türkiye’yi 1.48 milyon Azeri turist ziyaret etti.
 
Fuar başlamadan önce EMITT 2019’a katılım sebepleri ve neleri tanıtacakları hakkında bilgi edinmek için Azerbaycan Turizm Bakanlığı’nda İletişim Yöneticisi olan Aykhan Shikhlinskiy ile konuştuk.
 
Aykhan, EMITT’e katılmanızın sebebi nedir? Neleri tanıtmayı planlıyorsunuz?

Türkiye, dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından birisi; EMITT 2019 da bu coğrafyadaki hedeflerimize ulaşmamız için en ideal platform. EMITT’te yer almaktan memnunuz ve fuarın Türkiye ve tüm Orta Doğu’dan alıcılarla yeni ortaklıklara imza atmak adına mükemmel bir fırsat olacağını düşünüyoruz.
 
Azerbaycan’da turizm pazarı büyüyor mu?  Odaklandığınız kilit coğrafi pazarlar nereleri?

Geçtiğimiz yıla kıyasla Azerbaycan’a gelen turist sayısında önemli bir artış var ve bu artışın önemli bir kısmı da Türkiye kaynaklı. Sırasıyla en çok Rusya, Gürcistan, Orta Doğu, Türkiye, İran ve Asya’dan turist alıyoruz. Bu ülkelerin yanında Almanya, Birleşik Krallık, Çin, Hindistan ve Güney Kore gibi pazarlara da odaklanıyoruz.
 
2019’da hangi turizm ürünlerini sunacaksınız? 

Azerbaycan eşsiz doğası, benzersiz kültürü, yüzlerce yıllık tarihi, gelenek görenekleri ve mutfağıyla eşsiz bir ülke. Çoğu sofistike yemek uzmanının beklentilerini karşılayacak olan ülkemiz aynı zamanda Kafkas misafirperverliği ve sıcaklığına da sahip. Tüm bunların yanında 2019’da ev sahipliği yapacağımız iki önemli etkinlik bulunuyor. Bakü, Formula 1 Baku Grand Prix 2019’a ve 2019 UEFA Avrupa Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacak.
 
Azerbaycan’ı diğer destinasyonlardan farklı kılan nedir?

Azerbaycan genellikle Kafkasya’nın İncisi ve doğudaki renklerin batıdaki gelişmelerle harmonisi olarak bilinir. Azerbaycan, coğrafi konumu ve ideal iklim koşulları sayesinde turistlerin beklentisini karşılayabilmektedir. Yaz ve kış mevsimlerine yönelik eğlence seçeneklerinin bolluğu ve lezzetli yerel yemekler, tarihi yerler ve meşhur Kafkas misafirperverliği, Azerbaycan’ı ideal bir turizm destinasyonu yapıyor.

Azerbaycan’a turist getiren en popüler yerler veya aktiviteler nelerdir?

Büyük İpek Yolu’nun bir parçası olan ve çoğu ülke ve medeniyetin jeopolitik, ekonomik ve kültürel çıkarları için önem taşıyan Azerbaycan’ın, 7.500’den fazla doğal, arkeolojik, mimari ve tarihi anıtla muazzam bir tarihi ve kültürel mirası bulunuyor. Kobustan’daki mağara çizimleri, Mümine Hatun Türbesi, Şirvanşahlar Sarayı, Şeki Hanları Sarayı, Kız Kulesi, Apşeron kaleleri, muntazam minyatür çizimlerle süslenmiş Orta Çağ el yazmaları, antik halılar, edebiyat, sanat ve heykel alanlarından eserler... Bunların tümü, ülkenin zengin ve paha biçilemez mirasının sadece küçük bir parçası.


EMITT 2019’a kimlerle katılacaksınız?

Ekibimizde Azerbaycan’ı Türkiye pazarına tanıtacak Azeri turizm profesyonelleri, otel temsilcileri, Bakü Turizm Bilgilendirme Merkezi’nden isimler ve etkinlik görevlileri bulunacak. Gelin ve standımızı ziyaret edin; Azerbaycan’a farklı bir gözle bakacaksınız!
 
Azerbaycan’ın sunduğu seyahat fırsatlarını keşfetmek için EMITT 2019’da A470 standını mutlaka ziyaret edin.

EMITT 2019 ücretsiz online davetiyenizi almak için tıklayın.
Geri