Bulgaristan Mercek Altında


Bulgaristan, Türk vatandaşları için en popüler yurtdışı destinasyonlarından biridir. 2016 yılında yaklaşık 780 bin kere ziyaret edilmiştir. Peki 2018 yılından neler bekleyebiliriz?EMITT 2018 öncesi neler beklememiz gerektiğini öğrenmek amacıyla Bulgaristan Turizm Bakanlığından Annie Haralambieva ile konuştuk.

Annie, Bulgaristan Turizm Bakanlığının 2018 yılında EMITT fuarına geri dönmesine sebep olan şey nedir ve neyin tanıtımını yapmak istiyorsunuz?

Türkiye bizim beşinci en büyük pazar kaynağımız ve bu yüzden bizim için oldukça önemli. EMITT, dünyadaki en büyük turizm fuarlarından birisi olduğu için Turizm Bakanlığı her yıl fuara katılım sağlıyor.

Hangi coğrafyadaki pazarlara odaklanıyorsunuz? 

Kilit pazarlarımız arasında elbette Türkiye var; ayrıca Romanya, Sırbistan, Yunanistan, Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya ve birkaç ülke daha mevcut.

2018 yılında sunduğunuz turizm ürünleri nelerdir? 

Odak noktalarımız kış turizmi ve şehir turları. Aynı zamanda spa, sağlık ve balneoterapi turizmi.

Bulgaristan’ı diğer destinasyonlardan ayıran şey nedir? 
Bulgaristan, net bir kimliğe, korunmuş bir mirasa ve doğaya sahip olan, tüm yıl boyunca popülerliğini koruyan tanınmış bir turizm merkezidir. Yılın her mevsimi için turizm ürünleri sunan, kolayca ulaşılabilen bir ülkedir.
Geleneksek turizm ürünlerimiz deniz tatillerini ve kayak turizmini içerir. Ancak, temel pazar kaynaklarımızı inceleyen anketlere göre Bulgaristan aynı zamanda kültür turları, spa ve balneoterapi turizmi, kırsal turizm ve eko-turizm, kuşlar ve vahşi hayat, golf, şarap ve gurme turizmi, Tuna nehrinde gemi seyahatleri ve iş turizmi gibi özel turizm türleri için de ilgi çekici bir turizm merkezidir.

Bulgaristan’daki en popüler turizm merkezleri nereleridir? 

Bulgaristan kış merkezleri her zaman popüler olmuştur. Kayak, snowboard ve diğer ekstrem kış sporları için bir cennet olarak görülmektedir. Büyüleyici manzaralarımızın ve modern spor tesislerimizin bir araya gelmesiyle her yıl binlerce ziyaretçi çekiyoruz. En ünlü kış turizm merkezlerimiz arasında Bansko, Pamporovo ve Borovets var. Bansko Şubat 2018’de FIS Snowboard Dünya Kupası’na iki sene üst üste ev sahipliği yapmış olacak.
Bulgaristan aynı zamanda termal suların zenginliği ve çeşitliliği açısından Avrupa’nın en bereketli ülkelerinden biridir. Bankya, Sandanski, Velingrad, Kostenets, Devin ve Sapareva Banya gibi bölgelerdeki kaynak suları, şifalı özellikleriyle ünlüdür. Bulgaristan’da bu ve bunun gibi bölgelerdeki kaplıcaların etrafına modern spa merkezleri kurulmuştur ve bunlar dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çekmektedir.

Ülke standınızda hangi kurum ve kuruluşlar yer alacak?

Her zaman olduğu gibi, Bulgaristan standı turizm şirketlerini, belediye idarelerini, şube kuruluşlarını ve bölgesel turizm yapılarını içerecek.

Bulgaristan’ın seyahat fırsatlarını EMITT 2018’deki C210 standında keşfedin.
Geri