COVID-19 döneminde liderliğinizi kullanmaya hazır mısınız?


"En İyi Pratik Liderlik Önerileri"

Yazar: Linda Armstrong, Positive Momentum

COVID-19 hakkında bir sürü veri olsa da, süreçlere liderlik eden yöneticilere nasıl en verimli olunabileceği konusunda rehberlik yapan çok az kaynak var. Aşağıda özellikle önemli olduğunu düşündüğüm iki alanı sıraladım.

1. COVID-19 sürecinde ekibe liderlik etmek
İster süpermarkette ister ofiste olun, yeni konu bu, liderliğiniz burada önemli bir etki bırakacak.

2. Uzaktan liderlik
Halihazırda bazı işyerleri daha esnek çalışma uygulamasına geçmiş durumda ve öyle görünüyor ki bu bir süre daha böyle devam edecek. Muhtemelen ekibiniz bazı zamanlarda uzaktan çalışmak zorunda kalacak ve belki de her şeyin “normale” ne zaman döndüğü konusunda bir belirsizlik yaşayacak. Ekibinizin çalışma alanı neresi olursa olsun verimli çalışmaları konusunda onlara destek olmak sürdürülebilir performans açısından çok önemli.

COVID-19 döneminde liderlik - ‘En iyi öneriler’

1. “Gerçeklik ve Umut” ile liderliğiniz başkalarına örnek olsunEkibinizin ne yaparsanız yapın sizi takip ettiğini ve bu gibi durumlarda dikkatlerin daha fazla üzerinizde olduğunu biliyoruz. Bu noktada sizin işiniz ekibinizin sakin kalması için yönlendirmek ve ‘bu bizim için ne anlama geliyor’ dendiğinde açık bir perspektif sunmak. Ayrıca aktif bir biçimde, çeşitli yöntemlerle negatif tartışmalar olmaması için durumu yönetmeye çalışın. Ekibinizde hep ‘bardağın boş tarafına’ bakanın kim olduğunu muhtemelen biliyorsunuz. (Bu kişiler sizi birçok durumda emniyetli tarafta tutsa da) bu süreçte daha fazla yönetilmeleri gerekiyor. Bu kişilere bakış açılarını değiştirmeleri ve pozitif düşünmeleri konusunda yardımcı olun. Onları kendi ‘düşünce balonunuza’ dahil edin.

2. Normalden daha fazla iletişim: ‘Olayı kişiselleştirin’
Elinizdeki ‘yeni’ bilgi kısıtlı olsa bile bu gibi belirsizlik zamanlarında iletişimi sürdürmek daha da önemli. (Fiziksel olarak nerede olurlarsa olsunlar) olabildiğince çok bilgi aldığını hisseden insanlar, boşlukları doldurmak için “gölgeli alanlar’a” bakmaktan çekinirler. Bu süreçte onlardan ne beklediğinizi anlamaları konusunda onlara yardımcı olun ve bu ‘bizim’ için ne ifade ediyor dendiğinde KENDİ görüşünüzü onlara açıklayın. Sadece e-mail değil, çeşitli yöntemler kullanın. E-maillerde ‘kişisel’ hava yok olabiliyor.

3. Odak & İlerleme ‘Dikkatler Üstünüzde’
Ekip olarak amacınızı ve önceliklerinizi yeniden vurgulamak bu süreçte son derece önemli. Ekibinizin gösterdiği ilerlemeyi ve ekip olarak yapılan katkıları normalden daha fazla vurgulayarak ekibin dikkatini arttırın. Dikkat kaybını önlemek için pozitif ışığı her zaman açık tutun. Günlük başarıları kutlayın ve “Hayatta kalma modu’na” girmek için gösterilen herhangi bir çabanın yönünü değiştirin. Ekip üyelerinin ‘rekabetin nasıl gittiği’ ve ‘bunun müşterilerimiz ile ortaklarımız için ne anlama geldiği’ konularında kafalarını kaldırıp olaylara dıştan bir bakışla bakmalarını sağlayın.

Uzaktan liderlik – ‘En iyi öneriler’

1. Sonuçları gözlemleyin ve hızlıca kenara çekilin
‘Ekibinizdeki herkesin evden çalışması işe yarıyor mu emin değilim – Herhangi bir ilerleme gösterdiklerini göremiyorum’ (abartılmış konumları severiz)- bu ifadeler tanıdık geldi mi? Verimlilikle ilgili endişelerin üstesinden gelin. Açık ve net hedefler koyun ve insanların işlerini yapması için onlara gerekli vakti verin (elbette herkesin başarmak için desteğe ihtiyacı var). Hem ekibiniz ve yöneticileriniz için hem de çalışma arkadaşlarınız için ilerlemeyi normalden daha fazla görünür kılın.

2. Ekibi ‘sanal’ toplantılara dahil edin
 ‘Önemli projeler ile ilgili bilgi almak için her birinizle tek tek görüşmek istiyorum’. Bu cümleyi yazmak bana açıkçası zor geldi çünkü hatırladığım kadarıyla, ‘normal bir işim’ varken (yüz yüze olsa bile) EN sıkıcı/enerji yiyici/renksiz toplantı türlerinden biri buydu. Sanal olarak toplantıların etkileşimli olması, ofisteymiş gibi işin ruhunu yakalaması ve insanları enerjik ve ilgili tutmayı başarabilmesi lazım. İşte bunu yapabilmenizi sağlayacak bazı öneriler.
o   Etkileşimli bir tartışma başlatmak için soru sorun, örneğin, “Bu durum bize ne gibi fırsatlar sunuyor?”
o   Oturduğunuz yönetici koltuğu şimdi tersine dönsün, farklı yaklaşımları deneyimleyin – bırakın işi sizin yerinize yapsınlar ve sizin işinizi yapmanın nasıl bir şey olduğu konusunda deneyim kazansınlar.
o   Operasyonel içerikten detaylıca bahsetmek için öğrenmeyi işin içine katın (muhtemelen teknik ya da sosyal bir beceriye odaklanarak)
o   Sanal ‘sosyal’ aktivite yapmanın yollarını arayın? EĞLENCELİ bir şey mesela?
o   Ekip üyelerinizin yaratıcılığını ve becerilerini gösterin

3. Ekibin önüne çıkan şeyleri kontrol edin
Ekibin bu dönemde ‘kaçırdığı’ unsurları keşfedin, örneğin, ilişki kurma, aidiyet hissi, ekip çalışması veya sosyal etkileşim. Empati kurmak ve ekibi karşılaşılan ortak zorluklar etrafında birleştirmek güven ortamı yaratmanızı sağlar ve ‘BEN’ değil ‘BİZ’ hissiyatı oluşur. Ekip için en iyi pratiklerin dahil olduğu bazı yöntemler de geliştirebilirsiniz, örneğin:
o   Günü nasıl yapılandıracaklarına dair öneriler
o   Düzenli ara vermenin önemi
o   Evde ‘iş’ ortamı yaratmanın, ‘koltuk’ta çalışmamanın önemi
o   Gün sonunda ‘çevrimdışı olma’nın önemi (hem bilgisayar ortamında hem de zihinsel olarak)
o   (Fiziksel ve zihinsel olarak) işe hazır olma  – doğru bildiniz, pijamaları çıkarmayı kastediyorum

Hazır olun- Ekibiniz yol göstermeniz için size ihtiyaç duyuyor…
#liderlik #uzaktançalışma #değişimiyönetme
Geri