EMITT 2018 beklentileri aştı


Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, daha fazla alıcı, toplantı ve anlaşma ile sektördeki hızlı ilerlemeye yön vermeye devam ediyor.


Dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olan EMITT 2018, turizm ve seyahat sektöründeki konumunu bu yıl da ispat etti.

Açılış törenindeki üst düzey konuşmacılar ve büyük kalabalık sayesinde etkinlik harika bir başlangıca imza attı.


Turizm sektörünün geleceğine dair yapılan fikir alışverişine Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, eski UNWTO başkanı Taleb Rifai, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, TUROFED Başkanı Osman Ayık ve Alman Turizm Endüstrisi Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel gibi isimler katıldı.

Açılış töreninin yarattığı heyecanla birlikte sayısız ziyaretçi yeni destinasyonlar ve turizm ürünleri bulmak, yeni bağlantılar oluşturmak ve birçok farklı etkinlikte yer almak için fuar alanına akın etti.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’ne bu yıl EMITT 2018 için 54.364 ziyaretçi geldi. Bu rakam geçtiğimiz yılın ziyaretçi sayısından %15 oranında daha fazla. Fuarda müşterileri için yeni seyahat teklifleri arayan alıcıların oranı %40 daha fazlaydı. Katılımcılarla birebir toplantılar yapmak adına özel olarak geliştirilen Hosted Buyer programının buna katkısı büyük oldu. Program kapsamında konumları ve alım güçlerine göre 2.100 başvuru arasından seçilen ve 106 ülkeden gelen 600 yüksek profilli alıcı ağırlandı. Fuar süresince yapılan 7.000 görüşme ile EMITT’in B2B gücü açık ve net bir şekilde kanıtlanmış oldu.

Ziyaretçilerin yeni bağlantı ve ağlar oluşturmasını sağlayan fırsatların yanı sıra sektöre yönelik panel ve konuşmalar ile dolu yeni bir konferans programı da hayata geçirildi. Türkiye’de turizm pazarını bekleyen sorunlar, seyahat trend ve bilgileri, gastronomi turizmi ve şehirlerin tanıtımında kullanımı, seyahat acentelerinin geleceği ve yükselen piyasalarda online satışlar gibi birçok konu ele alındı.

ITE Türkiye Turizm, Seyahat ve Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, EMITT’te bu yıl ilk defa düzenlenen sektör konferansı hakkında; “Yeni konferans programımız o kadar büyük ilgiyle karşılandı ki çoğu etkinlikte sadece ayakta yer bulunabildi. Bu programı gelecekte daha da geliştirmek niyetindeyiz.” şeklinde konuştu.


Fuarı son iki gününde ziyaret eden turistler ve tatil severler destinasyonlara dair fikir edinme, EMITT’e özel kampanyalardan yararlanma ve de ulusal dans ve müzik performanslarını izleme fırsatını buldular.

Toplantılar, bağlantılar ve anlaşmalarla dolu dört günün ardından turizm sektörünü sağlıklı sonuçlar elde edeceği yeni bir yıl bekliyor.
Geri