EMITT’i Katılımcılardan Dinleyin: Endonezya Turizm Bakanlığı


Macera, plajlar, kültür ve gastronomiyi bir arada sunan Endonezya tam bir tatil cenneti. 17.000 adadan oluşan ülke turistlere birçok farklı olanak sunuyor. Seyahat severler için daha fazla fırsat sunmaya hazırlanan Endonezya’nın Turizm Bakanlığı, milli stantları ile bu yıl EMITT’teydi.Bu büyüleyici ülke ve EMITT 2019’daki tecrübeleri hakkında Endonezya Turizm Bakanlığı Pazarlama Direktör Yardımcısı Tetra Tianiafi ile konuştuk.


EMITT’e katılmaya nasıl karar verdiniz? Hedefleriniz neler?

2010’da da buradaydık, ancak o zaman İstanbul ve Cakarta arasında direkt uçuşlar yoktu, 2012’de başladı. Şimdi, yıl boyunca Türk Hava Yolları’nın İstanbul ve Cakarta arasında günlük uçuşları var. Yakın zamanda İstanbul-Denpasar arası uçuşlar da başlayacak ve bu bizim için çok önemli. Bu yüzden EMITT’teyiz. Türk Hava Yolları ve Endonezya Turizm Bakanlığı bu yıldan başlayarak Türkiye ve 26 diğer Avrupa ülkesinden turizm acenteleri ve tanıtım ekiplerine 100 ücretsiz bilet ve alan hizmetleri sunuyor.

Fuarda kimlerle tanışmayı planlıyorsunuz?

Endonezya’yı öğrenmek, satış yapmak ve bizimle çalışmak isteyen acenteler arıyoruz. Bu bir başlangıç. Endonezya’yı bir marka olarak tanıtmayı henüz beklemiyoruz, yalnızca burada ortaklar bulmaya çalışıyoruz. Uzun süredir ilk fuarımızda hedefimiz şimdilik bu.

Türkiye kilit pazarlarınızdan biri mi yoksa uluslararası ziyaretçilerle de görüşmeyi planlıyor musunuz?

Bu Türkiye pazarında faaliyet gösterdiğimiz ikinci yıl. Geçtiğimiz yıl, Türk Hava Yolları ile bir tanıtım turu yaptık. Endonezya’daki en büyük beş seyahat acentesini İstanbul ve İzmir’e getirdik ve etkilerini görebiliyoruz. Balayı gezilerinin Türkler için önemli olduğunu keşfettik ve Bali’yi bir balayı destinasyonu olarak pazarlamak için B2C evlilik fuarlarında da yer alıyoruz.

2018 Endonezya’da turizm endüstrisi için nasıl bir yıldı ve 2019 için beklentileriniz neler?
 
Endonezya’daki seyahat acenteleri Endonezyalı turistleri Türkiye’ye getirmeye çalışıyor. Gelirleri arttığı için artık Endonezyalılar yurtdışına daha çok çıkmak istiyor. Sumatra ve Padar’daki vatandaşlar için Kuala Lumpur’a gitmek başkentimiz Cakarta’ya gitmekten daha kolay. Dışa yönelik seyahat endüstrisi büyüyor, içe yönelik turizmi de geliştirmeyi ve insanların harika ülkemizi görmelerini kolaylaştırmayı umuyoruz.

Türk turistlerde bir artış gördünüz mü?
 
Evet, 2014’ten beri. 2018’de 8.000 Türk turisti ağırladık. Bu çok büyük bir sayı değil çünkü Türkiye ana pazarlarımızdan biri değil. Ancak, gelişen pazarlarla ilgileniyoruz, yani buradaki katılımımız nabız yoklamak için. Türk Hava Yolları aracılığıyla Türkiye ve diğer Akdeniz ve Avrupa ülkelerinden turist getirmeyi planlıyoruz. Avrupa’da 144 havalimanından İstanbul’a, İstanbul’dan da Cakarta ve Denpasar’a uçuyorlar. Yani, bu yeni direkt uçuşlar bizi tüm Avrupa için erişilebilir kılıyor.


Önümüzdeki yıl da EMITT’e katılacak mısınız?

Tabi öncelikle fuar sonrasında sonuçları değerlendireceğiz. Ancak şimdiden görebiliyoruz ki başarılı bir fuar oluyor, burada açılıyoruz ve kendimize güvenimiz tam. Aslında turizm bazlı bir ülke değiliz, çok fazla doğal kaynağımız var. Yani turizm bizim için aslında yeni bir endüstri ve diğer ülkelerden öğreneceklerimiz var.

Milli katılımın faydaları neler?

EMITT’te komşu ülkelerimizi de görmek isteriz. Umuyoruz ki diğer Asya ülkeleri bizi ve başarımızı ölçüt olarak görür ve bizimle rekabet etmek için buraya gelirler. Endonezya’da 17.000 ada ve 365 etnik köken var, yani oldukça geniş ve çeşitli bir ülkeyiz. Sunacak ne kadar çok şeyimiz olduğunu insanlara göstermemiz gerekli.
 

EMITT 2020’de yerinizi alın.

Siz de destinasyonunuzu veya markanızı tanıtmak ve yeni iş ortakları bulmak için EMITT 2020’de yer alın ve en yeni seyahat olanaklarını bulmak isteyen 57.000’den fazla turizm profesyoneli ve turist ile tanışın.

EMITT’in işiniz veya destinasyonunuz için neler yapabileceğini öğrenmek için bugün bize ulaşın. 

STAND REZERVASYONU
Geri