İletişimi Artırın!


Hem çalışma arkadaşlarınızla hem de müşterilerinizle bu zor zamanlarda nasıl etkili iletişim kurabileceğinize dair bazı önerilerimiz...

Yazar: Niall Anderson, Positive Momentum

1. İletişim, İletişim, İletişim

Az ve sık! Daha kısa ama sık iletişim, çalışanlarınızla ve müşteri ağınızla bağlantıyı koparmamak ve en son gelişmelerden haberdar olmak için çok önemli. Mevcut çalışma ortamında etkili iletişim kurmak, çarkın döndüğünden emin olmanızı sağlayacaktır.

2. Sor, Sor, Sor!
Ekibinize değişikliklerle nasıl başa çıktıklarını, ne hissettiklerini sorun ve samimi olun. Kendi hislerinizi her ne kadar kolay olsa da onlara aktarmayın. Ekibinizin değişiklik yapması gerekiyorsa yardım/destek sunabileceğinizi belirtin. Bu süreçte ailelerine ve onların bakımına muhtaç olan kişilere daha fazla özen göstermeleri gerektiği için olabildiğince esnek olun.

3. İletişimi daha güçlü kılın
İster görüntülü arama ister e-mail yoluyla iletişim kurun; iletişim olabildiğince iyi olsun. Temel noktaları ve hatırlanması gereken mesajları nasıl ileteceğinizi düşünün. Böylece herkes kendinden bekleneni, alınması gereken aksiyonları ve önceliklendirilmesi gereken adımları anlayacaktır.

4. Birbirinizden haberdar olmak için belli bir zaman ayırın
Sanal bir kahve molası için ajandanızda yer ayırın, böylece ekibiniz bağlantının kopmadığını hissedecek ve bireylerin yalnız kalmış hissi azalacaktır.

5.  Elinizdeki araçları kullanın
Sanal ortamda da yüz yüze toplantı yapabilirsiniz. 21. yüzyılın müthiş iş araçlarını kullanarak ister webinar olsun ister görüntülü arama olsun, bağlantıyı koparmayın. Odağı kaybetmemek için gündemi kısa tutun ve yapılan aramanın sonuçlarıyla ilgili net olun.
 

Son olarak, insanların e-mail kutusunu çok fazla yüklenmemeye özen gösterin. Gönderdiğiniz her mail anlamlı ve değer içeren bir mesaj versin. Mail göndermiş olmak için göndermeyin. Mailin sonunda, açık ve net ifade edilmiş bir aksiyon talebinde bulunun.

Alışıldık iletişim pratiklerini sürdürmek bu süreçte kolay, ancak normal dediğimiz şey artık ‘norm’ değil. Kontrolü elinize almalı ve ilerlediğiniz yolda daha etkili bir iletişim kurucu olmak için iletişim stilinizi değiştirmelisiniz.

Geri