Odak Desitnasyon: Maldivler, tüm yıl boyunca gün ışığına doyan bir cennet ada


Eşsiz plajlarına bakıldığında ülkenin neden her yıl bir milyondan fazla turisti ağırladığını görebilmek mümkün. 2017’nin yarıyıl rakamlarına bakıldığında turist sayısında %6,7 oranında bir yükselme mevcut; giderek büyüyen bu oran geçtiğimiz yıl %4,2 ve 2015’te de %2,4’tü.


Ama Maldivler kesinlikle bu şöhretle yetinmiyor. İzdihamı azaltmak ve turist sayısındaki artışı karşılamak adına Velena Uluslararası Havalimanında yeni bir pist için çalışmalara başladılar bile. Yeni pist 2018 ortalarında bitecek ve yıl içerisinde ülkeye 7 milyondan fazla ziyaretçi gelmesini sağlayacak.
 
2018 yılında Hint Okyanusundaki bu ülkede tatil severleri neler bekliyor? EMITT 2018 öncesi Maldivler Pazarlama ve Halka İlişkiler Kurumu (MMPRC) Müdür Vekili Haris Mohamed ile konuştuk.
 
EMITT’e 2018 yılında geri gelmenizi sağlayan sebepler neler? Hangi ürünleri tanıtacaksınız?
Son aylardaki büyümeye bakıldığında Türkiye’nin Maldivler için oldukça önemli bir Pazar olduğunu söylemek mümkün. Bu yıl Ocak ve Eylül ayları arasında Türkiye’den gelen 8.500 turisti ağırladık; bu sayı geçtiğimiz yıldakinden %10,9 oranında daha fazla. Bu olumlu veriler de göz önünde bulundurulduğunda Maldivler’i, Türk turistler için bir numaralı kumsal destinasyonu hâline getirmeyi hedefliyoruz.
 
Odaklandığınız temel coğrafik pazarlar hangileri?
En çok ziyaretçi açısından bakıldığında ana pazarımız Çin, onu da Almanya, Birleşik Krallık, Hindistan, İtalya, Rusya, Fransa, Japonya, ABD, Güney Kore ve İsviçre takip ediyor. Bu pazarların yanı sıra Türkiye, Avusturalya, Afrika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya gibi gelişen ve büyüyen pazarlara da odaklanıyoruz.
 
2018’de sunacağınız turizm ürünleri neler?
Maldivler önümüzdeki yıl içerisinde birçok yeni ürün sunacak. Bunun yanında her biri kendine has ürünler sunacak olan birçok tatil köyü de açılacak.
Ultra lüks ve orta sınıf lüks tatil köylerinden pansiyonlara kadar birçok konaklama seçeneği sunuyoruz. Aynı zamanda üst sınıf bir dalış tecrübesi yaşamak isteyenler için liveaboard seçeneklerimiz mevcut. Lüks liveaboard botları, normalde kıyıdaki dalış gezilerinin uzağında kalan dalış alanlarını tecrübe etmek adına mükemmel bir seçenek. 
 
Maldivleri diğer destinasyonlardan farklı kılan nedir?
Maldivlere has olan tek ada, tek tatil köyü konseptimiz var. Her tatil köyü kendi adasında, dolayısıyla yoğun trafik ve şehir hayatından oldukça uzakta. Tamamen huzurlu ve sükûnetli bu adaların her biri ziyaretçilerine eşsiz tecrübeler sunuyor.
Maldivler, çok çeşitli deniz ekosistemini yakından tanımak için ideal bir destinasyon. Tüm yıl boyunca balina köpekbalıklarını ve manta vatozlarını görebileceğiniz tek yer burası. Baş döndürücü mercan resiflerimiz ve deniz yaşamımız oldukça ilgi çekici faktörler. Ayrıca tüm yıl gün ışığı içerisindeyiz; yağmurlu mevsimimizde bile güneşli geçen gün sayısı oldukça fazla.
 
Maldivlerdeki en popüler yerler veya etkinlikler neler?
İlk sırada dünyanın en güzel kumsallarında dinlenme ve rahatlama imkânı veriyor.
Maldivlerin %99’u su olduğundan çoğu etkinlik su üzerinde yapılıyor. Turistler daha heyecan verici ve macera dolu bir seyahat için deniz paraşütü, flyboard ve jet ski gibi birçok su sporunu deneme fırsatı buluyor. Maldivler aynı zamanda eşsiz su altı restoranları, spaları ve şarap mahzenleri ile benzersiz deneyimler sunuyor. Doğal hayatla dolup taşan sıcak denizlerimiz ve el değmemiş resiflerimiz var.
Ayrıca birçok tatil köyü, misafirlerin bölge halkının yaşam tarzını görebilmesi adına adalar arasında seyahat seçenekleri sunuyor.
 
Havalimanındaki genişleme, 2018 yılındaki Maldivler turizmini ne yönde etkileyecek?
Havalimanındaki genişleme, turizm sektöründeki büyümeyi destekleyecek ve gelen turist sayısının artmasını sağlayacak.
90.000 metrekareyi kapsayan bu genişleme sayesinde 9 yeni körük, modern bagaj taşıma sistemleri, genişletilmiş duty free mağazaları, gıda ve içecek satış noktaları, 3.400m x 60m ölçülerinde yeni bir Code-F pist, genişletilmiş bir ana apron, mevcut kapasitenin 3 katı büyüklükte yakıt deposu ve yılda 120.000 ton hava kargosunun taşınmasına olanak sağlayan, toplam 18.000 metrekarelik yeni bir kargo terminali sağlanacak.
 
Bu genişleme sayesinde her yıl fazladan 7,5 milyon turisti ağırlayabileceğiz.
 
Bu sene fuara kimlerle katılacaksınız?
Kontenjanımızda, Türkiye pazarında Maldivleri tanıtmak amacıyla tatil köyleri, DMC’leri, seyahat acentelerini, otelleri, havalimanlarını ve pansiyonları temsil eden şirketler bulunacak.
 
EMITT 2018’de Salon 2’de bulunan C240 no’lu standa giderek Maldivlerin sunduğu seyahat fırsatlarını keşfedebilirsiniz.
Geri