Odak destinasyon: Japonya, eşsiz geleneklerin, kültür ve mutfağın buluştuğu ülke


2017, Japonya turizm sektörü için oldukça verimli geçti. Ocak ve Eylül ayları arasında toplam 21,2 milyon turiste ev sahipliği yapan Japonya, 20 milyon hedefine 2016’ya kıyasla bir ay daha erken sürede ulaşmayı başardı. Japonya turizm sektörü son birkaç yılda durdurulamaz hale gelmiş gibi görünüyor; sektördeki büyüme muazzam bir seviyede. 2011 yılında Japonya’ya 6 milyon turist gelirken bu rakam 2016’da 24 milyonu buldu.

Japonya’yı geçtiğimiz yıl 18.000 gibi mütevazı bir sayıda Türk turist ziyaret etti, fakat Japonya bu sayıyı daha da artırmak üzere harekete geçti. Türkiye vatandaşları için vizesiz seyahat imkânı sunan Japonya, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla Türk turisti ağırlayabilir.EMITT 2018’den önce Türk turistlerin bu olağanüstü Asya destinasyonundan neler bekleyebileceğiyle ilgili olarak Japonya Ulusal Turizm Kuruluşu’ndan (JNTO) Akihide Takeo ile konuştuk.
 
EMITT’e 2018 yılında geri gelmenizi sağlayan sebepler neler? Hangi ürünleri tanıtacaksınız?
EMITT, Türkiye’deki en büyük seyahat fuarlarından biri. İstanbul’daki Japonya Başkonsolosluğu ile yakın bir şekilde çalışarak Japonya’yı Türkiye vatandaşları için ideal bir tatil destinasyonu hâline getirmeye çabalıyoruz.
 
Odaklandığınız temel coğrafik pazarlar hangileri?
Japonya’daki turistlerin çoğu Asya’dan geliyor, fakat JNTO bu sıralar Avrupa pazarının da ilgisini çekmek için sıkı bir şekilde çalışıyor. Geçtiğimiz yıl İtalya, İspanya ve Rusya’da ofisler açtık; an itibarıyla Avrupa’da altı ofisimiz mevcut.
 
2018’de sunacağınız turizm ürünleri neler?
Japonya’yı ideal bir tatil destinasyonu olarak konumlandırmaya çalışıyoruz. 2019 Ragbi Dünya Kupası Japonya’da yapılacak, bu yüzden stadyumların bulunduğu alanlardaki 12 ev sahibi şehir ve bölgeyi tanıtıyoruz.
 
Japonya’yı diğer destinasyonlardan farklı kılan nedir?
Japonya’nın eşsiz gelenekleri, kültürü ve mutfağı var. Ülkemiz gerçekten de başka hiçbir yere benzemiyor. Ayrıca Japonya’nın Hokkaido buzdağları ve Okinawa mercan resifi gibi birçok doğal güzelliği var.
 
Japonya’daki en popüler yerler veya etkinlikler neler?
Turistler çoğunlukla Japon yemeklerini tatmak ve Japon kültürünü tecrübe etmekle ilgileniyor. Tokyo ve Kyoto, Japonya’daki en popüler yerler. Çoğu Avrupalı turist Mart-Nisan ve Ekim arasında geliyor.
 
Bu sene fuara kimlerle katılacaksınız?
Bu sene üç ortak katılımcımız var: Tonichi Travel Service, Miki Travel ve Heisei Enterprise. Seyahat, ulaşım, IT ve yazılım hizmetleri, eğlence ve otel ekipmanları da dâhil olmak üzere birçok alanda hizmet veriyorlar.
 
EMITT 2018’de Salon 2’de bulunan C236 numaralı standa giderek Japonya’nın sunduğu seyahat fırsatlarını keşfedebilirsiniz.
Geri