Ruslar Geri Dönüyor


Rusya ve Türkiye arasında bir yıl boyunca süren seyahat yasaklarının ardından Ruslar yeniden Türkiye’nin çekici tatil yerlerine dönüyor.

Rusya kaynaklı turizmin kriz öncesi seviyeleri bile geçtiğine yönelik iddialar var. TÜROFED Başkanı Osman Sober, 2017 yılının sonunda Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının 2015’teki sayıyı geçeceğini öngörüyor.

Sober: “Rus pazarı iyi sonuçlar gösteriyor; turizm akışının 2015’teki seviyeleri aşacağından eminiz. Hedefimiz ise 2014’teki Rus turist sayısına yeniden ulaşmak.” Rusya Federal Devlet İstatistik Servisi Rosstat’a göre 2015 yılında 3.5 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti. Bu rakam 2014’te ise 4.5 milyona ulaştı.

Oldukça zorlu geçen 2016 yılının ardından hem toparlanıp hem de organik bir büyüme göstermek kesinlikle kayda değer olacaktır.

Peki, bu öngörüler gerçekçi mi? Mevcut istatistiklere bakınırsa öyle görünüyor.

Rusya Federal Devlet İstatistik Servisi Rosstat tarafından açıklanan verilere göre 2017’nin ilk altı ayı içerisinde Rusya’dan dışarıya yapılan seyahatler %29 artarak 17.1 milyona ulaştı ve Türkiye en çok tercih edilen ülke oldu.

TurStat Agency’ye göre 2017’nin ilk altı ayı içerisinde Rus turistlerin Türkiye’ye yaptığı seyahatler 1.632.000’e ulaştı; bu rakam 2016’nın ilk ayına kıyasla %871’lik dev bir artış gösteriyor.

TEZ TOUR gibi tur operatörlerinin Kasım ortasına kadar Türkiye uçuşlarını devam ettirmesiyle birlikte pazarın rakamları kuvvetlendirmesi için hala oldukça fazla zaman var.

Türk otelciler, Rusya dışında Ukrayna, Almanya, Romanya, Moldova, İran, İsrail, Litvanya, Ürdün, Irak, Birleşik Krallık, Kazakistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Azerbaycan dahil olmak üzere birçok kilit ülkeden gelen rakamların da iyi olduğunu söylüyor.
Geri