T.C Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy EMITT Turizm fuarı hakkındaki görüşleri


T.C Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un 31 Ocak - 3 Şubat 2019 tarihleri arasında 23. kez gerçekleşecek olan EMITT Turizm fuarı hakkındaki görüşleri...İlk kez düzenlendiği 1997 yılından itibaren gerek fuar alanı gerekse de ziyaretçi sayısı bakımından istikrarlı bir biçimde büyümeyi başaran ve kısa zamanda uluslararası turizm sektörünün de ilgisini çekerek dünyanın sayılı turizm fuarlarından biri haline gelen EMITT Fuarı’nın bu yıl 23’üncüsü gerçekleştirilmektedir. 
 
Yıllar içinde hızlı bir gelişim göstererek dünyanın en büyük 4. Turizm Fuarı unvanını elde etmesi EMITT için büyük bir başarıdır. Ulaşılan bu nokta önemli olmakla birlikte dünya turizminde lider bir ülke konumuna doğru ilerlediğimiz böylesi bir dönemde hedefimiz bu başarıyı daha da ileriye götürerek organizasyonun dünya turizm fuarları arasında ilk 3 içerisinde yer almasını sağlamak ve turizm pazarındaki etkinliğini en üst düzeye çıkarmak olmalıdır. Bu hedefe en kısa sürede ulaşılacağı konusunda inancım tamdır.

Dünyanın çok az ülkesinin sahip olabileceği doğal güzelliklere, tarihi ve kültürel zenginlikler ile turizm alanında üstün hizmet kalitesine sahip olan Türkiye gibi bir ülkede düzenlenmesi yanında EMITT’in önemini arttıran bir diğer husus da dünyanın önde gelen turizm profesyonelleri ve sektör temsilcilerini bir araya getirmesidir. Fuar, turizm pazarında yaşanan gelişmelerin tartışılması, analizlerin yapılması ve gelişmelere uygun adımlar atılmasını sağlayan kararların alınmasına olanak sağlaması nedeniyle yalnızca ülkemiz değil, dünya turizminde de belirleyici bir rol oynamaktadır.

Bu yılki EMITT Fuarı’nın taşıdığı bir diğer öneme de dikkati çekmek isterim. Bilindiği üzere; Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıl dönümünde İstanbul Havalimanımızın resmi açılışını yaptık. Yükselen Türkiye’nin yüzü akı olan bu proje kuşkusuz, İstanbul ve Türkiye turizmi açısından geleceği kurtaracak en önemli yatırımlardan biri oldu. Yeni havalimanı kapasitesiyle daha şimdiden Doğu Akdeniz, Balkanlar ve Kafkas bölgesinin en büyük ulaşım “hub”ı konumuna geldi. Açılışından bu yana sektörden gelen taleplerde yeni havalimanın etkisini görmekteyiz. Bu etkinin, EMITT Fuarı da başta olmak üzere ilgili her platforma olumlu yansımaları olacağı aşikardır.

Böylesi önemli bir etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği olan tüm kişi kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor ve fuarın başarılı geçmesi dileğiyle tüm katılımcıları sevgi ve saygıyla selamlıyorum.


Mehmet Nuri ERSOY
T.C Kültür ve Turizm Bakanı
Geri