Turizm sektörü 2018'de de yükselişini sürdürüyor


Türkiye’de turizm, 2018’in başından itibaren olumlu gidişatını devam ettiriyor.

Türkiye’de 2018 yılı, turizm acenteleri ve tur operatörleri açısından oldukça iyi geçiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığına göre, turizm geçtiğimiz yıla kıyasla 2018’in ilk beş ayı içerisinde %32’lik bir artış gösterdi. Yıl sonuna kadar Türkiye’ye 40 milyon yabancı ziyaretçinin gelmesi bekleniyor; bu da %23’lük bir artışa tekabül ediyor.
 

Kaynak pazarlar

2018 yılının başında itibaren geçen seneye oranla Rusya, Almanya, BK, Hollanda ve İran gibi ülkelerden gelen turist sayısında artış görüldü. Bu artış, 2018’in kalanı için iyimser bir hava yaratıyor. Yıl sonuna kadar Türkiye’ye Rusya ve Almanya’dan toplam 11 milyon turist gelmesi öngörülüyor.

2017’de Türkiye’ye gelen Rus turistlerin sayısı beş kat artarak 4.72 milyona ulaşmıştı. 2018 de ise bu sayının 6 milyonu bulması bekleniyor.

Türkiye’nin en büyük ikinci kaynak pazarı olan Almanya ile ilgili konuşan Numan Kurtulmuş, Almanların 2018 yazı için yaptığı erken rezervasyonlarda %100’lük bir artış görüldüğünü kaydetti. Sezon boyunca 5 milyon Almanın ülkeyi ziyaret etmesi bekleniyor.

2016 yılında Almanya – Türkiye arası uçuşlara 220 milyon dolarlık bir bütçeyle verilen sübvansiyonlar da olduğu gibi duruyor; bu da iki ülke arasında daha yakın ilişkilerin habercisi niteliğini taşıyor. Türkiye, bu olumlu gidişatını devam ettirerek 2018’de daha fazla Alman turisti çekmeyi hedefliyor.
 

Türkiye’de oteller ve konaklama

Ocak ayında Türkiye, Avrupa’da doluluk oranı en hızlı artan ülke oldu ve Şubat ayında %62,5’lik bir doluluğa ulaştı. Geçtiğimiz yıla kıyasla doluluk oranında %23,5’lik bir artış görülürken, genel olarak bakıldığında %17’lik bir artış söz konusu.

Türkiye Otelciler Birliği’ne (TÜROB) göre 2018’in ilk çeyreğinde tüm ülkede oda fiyatları ortalama %1,9’luk bir artış gösterirken, İstanbul gibi turizm merkezlerinde ise fiyatlar, geçen yıla kıyasla yaklaşık %3,3 oranında arttı.
 

Turizm sektöründen faydalanma fırsatı

Türkiye’nin turizm sektöründen faydalanmak için yapmanız gereken tek şey 31 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) yer almak.

Yeni ortaklar ve müşteriler bulmak, iş yapmak, sektör uzmanlarıyla anlaşmalar imzalamak, destinasyonunuzu veya seyahat hizmetlerinizi tanıtmak ve bilinirliğinizi arttırmak için en ideal platform EMITT 2019.
 

Standınızı ayırtmak için tıklayın.

Geri