Türk turizmi yeniden rağbet görüyor


Turistlerin tekrar gelmeye başlamasıyla rüzgar tekrar Türkiye’nin lehine dönüyor; 2017 yılının ilk sekiz ayında gelen 21.9 milyon turist, 2016’nın aynı dönemine göre %25.4’lük bir yükselme gösteriyor.


Rusya
 
Kasım 2015'te başlayan Rusya ile Türkiye arasındaki charter uçuşlarındaki yasak Rus turistlerin sayısında düşüşe yol açtı ve bu durum pazarı önemli ölçüde etkiledi. 
Yasağın kaldırılmasıyla Rus turistlerin sayısı tekrar arttı ve 2017 yılının ilk yarısında Türkiye'yi 1 numaralı destinasyon haline getirdi.
 
Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Rusya 24 haber kanalına verdiği demeçte, "Turistlerin Türkiye'ye akın etmesi, daha önce charter uçuşları için getirilen kısıtlamaların kaldırılması ile bu yıl önemli ölçüde arttı. 2017 yılının ilk altı ayında Türkiye'yi yaklaşık 1,6 milyon insanın ziyaret ettiğini tahmin ediyoruz. Geçen yıl aynı dönemde sadece 168 bin kişi vardı” dedi.
 
Böylesine umut vaat eden sonuçların ardından, Türkiye Otelciler Federasyonu TUROFED'in Başkanı Osman Sober, 2017 yılı sonunda ülkeye gelen Rus turist sayısının 2015 yılında kriz öncesi seviyeleri aşmasını beklediklerini belirtti.
 
Diğer kaynak pazarlar
 
Türkiye, diğer bölgelerdeki tatilcilerin büyük artışından da yararlanıyor. Artan doğrudan uçuşlar, rahat giriş koşulları ve örtüşen ulusal bayramlar %22 daha fazla Ukraynalı turisti yılın ilk yarısında tatilleri için Karadeniz'in karşı kıyılarına gelmeye teşvik etti.
 
Almanya ile arasındaki çalkantılı politik ilişkiye rağmen, bu yıl ülke, Türkiye'nin en büyük ikinci kaynak pazarı. Türkiye için geleneksel olarak önemli bir turizm grubu olan Alman tatilcilerin dönüşü, Avrupa'da Türkiye'ye olan ilginin arttığına işaret ediyor.
 
İngiltere'nin önde gelen tur operatörü Thomas Cook, hizmetin iyi olmasından dolayı 2017 yazında Türk tatillerine talebin arttığını bildirdi. Rezervasyonların %11 artmış olması Türkiye'yi İspanya ve Yunanistan'dan sonra İngiliz turistler için en popüler üçüncü yer haline getiriyor.
 
Körfez ülkeleri turistleri, özellikle ülkenin doğusunda bulunan Türk tatil beldelerinde vakit geçiriyor. Temmuz 2017'de, Suudi Arabistan'daki sekiz şehir, Karadeniz kıyısındaki Trabzon'a doğrudan uçuşlar başlattı. BAE ve Kuveyt da ayrıca bölgeye doğrudan uçuşlar sağlıyor. Yılın ilk yarısında 1 milyondan fazla İranlı turist ülkeyi ziyaret etti – 2016'dan %14 daha fazla. Tur operatörlerine göre, Körfez ülkeleri turistleri genellikle geniş ailelerden oluşan gruplar halinde seyahat edip havaalanı transferi, konaklama ve yerel turları içeren paketleri tercih ettiğinden, ortalama turistten çok daha fazlasını harcıyorlar.
Geri