Ukrayna, Türk turizmi için önemli bir kaynak pazar


Bu yıl Türkiye’ye giren Ukraynalı turistlerin sayısında önemli bir iyileşme görüldü. BBC Ukrayna, 2017 yılının ilk altı ayında 530.000 Ukraynalı turistin 2016 yılına oranla %22 daha fazla seyahat ettiğini belirtti.

Türkiye'nin hangi bölgeleri?
 
Ukraynalılar için en popüler yerler halen İstanbul ve Antalya.
 
Antalya Uluslararası Havalimanı'na göre, 2017 yılının ilk yarısında 282.000 Ukraynalı Antalya'ya geldi; bu sayı 2016’ya göre %44 daha fazla. Bu, Ukraynalıları bölgedeki en büyük üçüncü turist grubu haline getiriyor. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, şehrin 2017 yılına kadar yaklaşık 750.000 Ukraynalı turisti ağırlamayı beklediğini bildirdi.
 
Muğla ili (Fethiye, Dalaman, Bodrum ve Marmaris) sayısı 46.000’e varan Ukraynalı turistlerde %55'lik bir artış gördü. Daha küçük bir destinasyon olan İzmir, yeni bir charter programı nedeniyle %184'lük büyük bir artış gösterdi (2.086 turist).
 
Büyümeyi ne yönlendiriyor?
 
1 Haziran 2017 itibarıyla, Ukrayna ve Türk vatandaşları artık pasaport olmadan iki ülke arasında seyahat edebiliyor. Ulusal kimlik kartları ile artık 90 güne kadar seyahat edilebiliyor. Ukrayna'nın Ankara büyükelçisi Andrii Sybiha, "Geçen yıl 1 milyondan fazla turist Ukrayna'dan Türkiye'ye geldi ve 200 binin üzerinde Türk turist Ukrayna'ya gitti. Bu anlaşma sayesinde, bu sayılarda bu yıl %30 artış bekliyoruz” dedi.
 
Ukraynalılar arasında Türkiye'nin artan popülaritesi, özellikle Kharkiv, Vinnytsia, Zaporizhia, Lviv ve Kherson gibi bölgesel havaalanlarından gelen uçuş sıklığının artmasıyla da alakalı.
 
 
Ukraynalılar arasında Türkiye'ye yönelik talep artışının sezon dışı fiyatların başlamasıyla birlikte devam etmesi bekleniyor.
Geri