Malta Mercek Altında


Tarih öncesi tapınakları, masmavi suları ve saklı koylarıyla Malta takımadaları, keşfedilmeyi bekleyen muazzam bir tarihe, tabiata ve kültüre sahip.
Malta bu yıl ilk defa EMITT’te katılımcı olarak yer alacak. Fuar öncesinde EMITT 2019’a katılım sebepleri ve neleri tanıtacakları hakkında bilgi edinmek için Malta Turizm Bakanlığı ile konuştuk;
 
 
EMITT’e katılmanızın sebebi nedir? Neleri tanıtmayı planlıyorsunuz?
 
Türkiye’yi büyüme potansiyeli çok büyük olan bir kaynak pazar olarak görüyoruz. İstanbul – Malta arası her gün iki defa düzenlenen Türk Havayolları uçuşları, bu pazara daha fazla yatırım yapmamız yönünde bizi teşvik etti. Geçtiğimiz günlerde Manya Medya PR’ı, Malta Turizm Bakanlığı’nın bölgedeki temsilcisi olarak atadık; onlar da mevcudiyetimizi artırmak ve Malta takımadalarını Türk turistlere tanıtmak adına çalışmaya başladılar.


EMITT, Malta takımadalarına gelen Türk ziyaretçi sayısını artırmak ve doğru ticari ortaklarla tanışmak adına önemli bir platform. Direkt uçuşların sıklığı, kısa uçuş süresi, ürünlerimizin çeşitliliği, köklü mirasımız ve halkımızın konukseverliği, fuar esnasında tanıtımını yapacağımız temel satış noktaları olacak.

Malta’da turizm pazarı büyüyor mu? Odaklandığınız kilit coğrafi pazarlar nereleri?
 

Turizm alanında son 9 yıldır her yıl rekor kırıyoruz. 2017’de Malta’yı 2.3 milyon turist ziyaret etti ve 2018’de bu sayının 2.6 milyona ulaşmasını bekliyoruz. 400.000 nüfuslu Malta takımadalarının küçüklüğü düşünüldüğünde bunlar oldukça yüksek rakamlar.
An itibariyle 32 havayolu aracılığıyla 34 ülkedeki 90 havalimanıyla doğrudan bağlantılı durumdayız.


Temel kaynak pazarlarımız Birleşik Krallık, İtalya, Almanya ve Fransa; sadece bu ülkeler turizm rakamlarımızın yarısına tekabül ediyor. Son yıllarda birçok diğer pazarda da başarılı olduk; özellikle Doğu Avrupa ülkeleri gibi komşu pazarlarda ve ABD gibi uzak pazarlarda önemli bir büyüme yakaladık. Stratejimiz, birden fazla pazarda aktif olurken bir yandan da sezon dışı/ara sezon aylara odaklanmak. Hatta en yüksek büyümeyi Ocak ve Şubat ayları arasında yakaladık.
 

2019’da hangi turizm ürünlerini sunacaksınız? 

Geçtiğimiz yıllar boyunca ürün kataloğumuzu güçlendirmek adına birçok sektörü geliştirdik. Ödüllü dalış alanlarımızı keşfedebilir, Mavi Göl’e yelken açabilir, havai fişek gösterisi izleyebilir, geleneksel şölenimize katılabilir veya partilere gidebilirsiniz; seçenekler sonsuz. Bunların yanında kültür turlarımız da sunduğumuz temel öğelerden biri; Neolitik tapınaklardan Ortaçağ şehirlerine ve St. John’un Şövalyeleri tarafından inşa edilen kale şehrine kadar her yerinde başka kültürlerden esintiler barındıran birçok yeri görebilmeniz mümkün.

Muazzam Valletta limanının karşısında yer alan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen başkentimiz Valletta, kurucusu Büyük Usta La Vallette’nin adını taşımaktadır. Büyük hanlara, saraylara sahiptir ve Barok sanatının ve mimarisinin olağanüstü bir örneği olan görkemli St. John Katedrali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Valletta’nın Avrupa Kültür Başkenti ilan edildikten sonra şehir hem artan müzik, sanat ve tiyatro aktiviteleriyle hem de bar ve restoranları, alışveriş imkanları ve büyüleyici deniz ve iç kısım manzaralarına sahip muntazam bahçeleriyle canlı ve modern bir şehir haline geldi. Birçok saray muhteşem butik otellere çevrildi; bu da konaklamaya yeni ve ilgi çekici bir alternatif getirdi. Şehir, eski ve yeninin harmonisi ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor.


Malta’yı diğer destinasyonlardan farklı kılan nedir?

Çağlar boyunca farklı dönemlerde Akdeniz’de hüküm süren birçok kültürün buluşma noktası olan Malta takımadaları, değerli ziyaretçilerimize eşsiz bir tecrübe sunuyor. Gezilebilecek sayısız tarihi yer, yapılabilecek çok sayıda aktivite ile Malta, uygun maliyetlerle neredeyse tüm turist isteklerini karşılayan mükemmel bir tatil destinasyonu.

Malta’ya turist getiren en popüler yerler veya aktiviteler nelerdir?

Başkentimiz Valletta ve limanı çevreleyen üç şehrimiz, Ortaçağ şehri Mdina ve kardeş ada Gozo’daki Cittadella en çok ilgi gören yerlerimiz arasında. Dalgıçlar için eşsiz olan mavi çukur, Comino adasındaki Mavi Göl’ün turkuaz suları ve Mavi Mağara’nın büyüleyici renkleri gibi doğal formasyonlar da oldukça popüler.
Özellikle de dünyada geçmişi M.Ö. 4000’e kadar uzanan tek Neolitik yeraltı yapısı olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Hal-Saflieni Katakompu gibi çeşitli Neolitik tapınaklar, kültür meraklıları için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Takımadalar aynı zamanda tüm dünyadan binlerce turistin ilgisini çeken çeşitli müzik festivalleri ve partilerle etkinlikler açısından oldukça önemli durumda.

Malta Turizm Bakanlığı’nı EMITT 2019’da Salon 2’deki A462 standında ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz online davetiyenizi almak için tıklayın.

Geri